Władze gminy Stawiguda wprowadzają bilet aglomeracyjny

2024-03-16 14:00:13(ost. akt: 2024-03-15 14:45:35)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Stawiguda pod Olsztynem do uruchomienia komunikacji publicznej na terenie swojej gminy przymierzała się od kilku lat. Poprzednie władze zamówiły nawet trzy autobusy, które miały obsługiwać trasę z osiedla Tęczowy Las (przy granicy z Olsztynem) przez Bartążek do Rusi. Obecne władze uznały, że jedna linia to za mało i postanowiły rozbudować projekt. Gminna komunikacja ruszyła pod koniec 2019 roku. Pasażerowie mają do wyboru pięć linii.
Stawigudzki Bilet Aglomeracyjny

— Nasz gminny system komunikacji dociera praktycznie do każdej miejscowości — podkreśla Michał Kontraktowicz, wójt gminy Stawiguda.

Teraz władze gminy chcą wprowadzić zupełną nowość, co może stać się zalążkiem do funkcjonowania komunikacji na terenie olsztyńskiej aglomeracji.

— Chodzi o bilet aglomeracyjny. Pomysł ten pojawił się już pół roku temu. Teraz czas na wprowadzenie go w życie — mówi wójt Kontraktowicz.

W tej sprawie gotowy jest projekt uchwały rady gminy, który będzie głosowany na marcowej sesji.

— Pomysł polega na tym, że mieszkańcy gminy korzystający z miejskiej komunikacji, chcąc podróżować dalej naszymi liniami, będą mogli kupić bilety okresowe za 50 proc. wartości — tłumaczy wójt Kontraktowicz.

Projekt uchwały zakłada wprowadzenie szeregu kolejnych ulg wynikających z posiadania Stawigudzkiego Biletu Aglomeracyjnego – biletu miesięcznego imiennego. Na tej podstawie, zgodnie z propozycją, za darmo mają jeździć seniorzy, czyli emeryci i renciści mieszkający na terenie gminy.

— Rozszerzamy również darmowe przejazdy na młodzież uczącą się w szkołach ponadpodstawowych (uczniowie szkół podstawowych już jeżdżą za darmo – red.), której rodzice lub opiekunowie prawni zamieszkują na terenie gminy — informuje wójt Kontraktowicz.

Z biletem po całej aglomeracji

Miejski Obszar Funkcjonalny Olsztyna poza stolicą województwa obejmuje sąsiednie gminy. Celem prac na poziomie MOF-u jest doprowadzenie do maksymalnego zintegrowania systemu transportu publicznego i uproszczenia oferty biletowej.

Dla podróżnych bilet aglomeracyjny to na pewno duże ułatwienie. Dzięki temu nie musieliby się martwić kupnem tzw. przejazdówek u różnych przewoźników. Bilet aglomeracyjny obowiązywałby na terenie Olsztyna i ościennych gmin.
W przeprowadzonej przez olsztyński ratusz ankiecie w tej sprawie udział wzięło około 2 tys. osób. Zdecydowana większość – 1168 – to głosy oddane przez mieszkańców Olsztyna. Pozostali uczestnicy badania to mieszkańcy gmin: Barczewo (128 wypełnionych ankiet), Dywity (140), Gietrzwałd (73), Jonkowo (194), Purda (66), Stawiguda (138) oraz spoza tzw. Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego (63).

Autorzy ankiety pytali m.in. o rodzaje biletów, z których korzystają podróżni, w jakiej formie – karta miejska, bilet papierowy, na karcie płatniczej czy w aplikacji mobilnej – oraz w jakich środkach transportu korzystaliby ze wspólnego biletu.


Grzegorz Szydłowski
— Mieszkańcy gminy korzystający z miejskiej komunikacji, chcąc podróżować dalej naszymi liniami, będą mogli kupić bilety okresowe za 50 proc. wartości — tłumaczy wójt Michał Kontraktowicz.


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Lt_Koksu #3114146 20 mar 2024 21:28

    Bilet aglomeracyjny powinien być już dawno wprowadzony ale dobrze że ktoś o tym jednak myśli, na miesięcznym z OKM powinien być przejezdny cały powiat bo co by nie było powiat to "rozwinięcie" miasta.

    odpowiedz na ten komentarz