Nielegalne parkowanie w Olsztynie? Policja wkracza do akcji

2024-03-31 12:00:00(ost. akt: 2024-03-29 09:45:34)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Policja bierze się za kierowców zastawiających chodniki i dojazdy do posesji. Na baczności muszą się mieć kierowcy parkujący nielegalnie m.in. na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej Jaroty.
Nielegalne parkowanie to jeden z największych, a jednocześnie najtrudniejszych do zwalczania problemów komunikacyjnych w mieście. Właściciele zostawiają swoje pojazdy w zasadzie wszędzie: przy skrzyżowaniach, przejściach dla pieszych, na trawnikach i przy wyjazdach z posesji. Niejednokrotnie nie zdają sobie przy tym sprawy, że w ten sposób utrudniają poruszanie się pieszych.

– Strażnicy udali się na ul. Dworcową w związku ze zgłoszeniem dotyczącym nieprawidłowo zaparkowanego pojazdu. Na miejscu okazało się, że kierujący pojazdem marki mitsubishi całkowicie zatarasował chodnik, uniemożliwiając pieszym poruszanie się. Interwencja zakończyła się wystawieniem dyspozycji usunięcia pojazdu i jego odholowaniem – informowała niedawno straż miejska w Olsztynie.

To jedna z dziesiątek interwencji służb odnośnie nielegalnie parkujących kierowców. Tacy zmotoryzowani dają teraz znać o sobie na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej Jaroty.

Zagrożenie bezpieczeństwa

Tak jest m.in. przy ul. Herberta. Mimo że to osiedlowa uliczka, to ma duże znaczenie komunikacyjne. To tędy kierowcy skracają sobie drogę, jadąc z ul. Wilczyńskiego do al. Sikorskiego. Jednak poruszanie się tam nie jest łatwe.

– Na porządku dziennym jest stawianie samochodów gdzie popadnie – irytuje się Krzysztof Wasilewski, lokator jednego z pobliskich bloków. – To utrudnia poruszanie się po chodnikach.

Tak parkujących kierowców nie odstraszają wysokie mandaty sięgające ponad 1 tys. zł. Wskazany trakt pieszy ze względu na bliskość Przedszkola Miejskiego nr 29 i Szkoły Podstawowej nr 30 w Olsztynie jest często uczęszczany przez dzieci, młodzież i inne osoby, a zdaniem pieszych kierowcy parkujący swoje pojazdy w miejscu niedozwolonym powodują utrudnienia oraz zagrożenie bezpieczeństwa. Liczne interwencje mieszkańców spowodowały, że sprawę w swoje ręce wzięła policja.

– Posterunek Policji I Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie informuje, że realizuje „Plan Działania Priorytetowego” dotyczący nieprawidłowego parkowania pojazdów przy ul. Herberta 2A w Olsztynie tj. niestosowanie się do znaku B-36 „zakaz zatrzymywania”, zatrzymywanie pojazdu w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych powodując zagrożenie bezpieczeństwa i utrudnienie ruchu drogowego i pieszych – czytamy w komunikacie policji.

Kolejne miejsce, które pod lupę wzięła policja, znajduje się przy ul. Wilczyńskiego. W tym przypadku chodzi o niestosowanie się do znaku B-36 „zakaz zatrzymywania” oraz niestosowanie się do znaku D-19 „postój taksówek”. Do tych wykroczeń dochodzi najczęściej od poniedziałku do piątku w godzinach pracy okolicznych lokali usługowych i handlowych. Policja zapewnia, że jej działania nie będą miały charakteru akcji, ale potrwają kilka miesięcy do końca lipca.

Strażnicy z blokadami

Nieprawidłowe parkowanie to najczęstsze wykroczenie karane przez straż miejską w 2023 roku. Liczba podjętych interwencji z zakresu „bezpieczeństwa i porządkowi w komunikacji” wyniosła blisko 7 tys. przypadków. Jedną z metod walki z nielegalnym parkowaniem jest zakładanie blokad. Dziennie jest po kilkadziesiąt takich przypadków.

– Kierowcy nie przejmują się wysokimi mandatami za nieprawidłowe parkowanie – mówi Marcin Banaszek, rzecznik straży miejskiej w Olsztynie. – Takie interwencje stanowią 80 proc. wszystkich podejmowanych. Nagminne jest parkowanie na chodnikach i przed przejściami dla pieszych. Na Starym Mieście notoryczne jest parkowanie w obrębie skrzyżowań.

W 2023 roku dyżurny straży miejskiej przyjął 12751 zgłoszeń od mieszkańców Olsztyna, co stanowi 11 proc. wzrost w stosunku do 2022 roku. W odniesieniu do 2021 roku wzrost stanowi 14 proc. Zgłoszenia wpływające do dyżurnego w roku 2023 dotyczyły głównie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, utrzymania czystości i porządku w mieście oraz ochrony środowiska i gospodarki odpadami.

GS